Joanna Chorąży - Trenerka Formuły Geniuszu
“The talent of being happy is appreciating and liking what you have, instead of what you do not have.
Talent bycia szczęśliwym, to docenianie i lubienie tego, co masz, zamiast tego, czego nie masz”  – Woody Allen

 

Wszyscy mamy wspaniałe Talenty. Im więcej o nich wiemy, tym lepiej rozumiemy, co czyni nas wyjątkowymi i jak możemy wykorzystać je do tego, by nadzwyczajnie dobrze wykonywać określone rzeczy i mieć ogromną radość z życia.

Talenty pozwalają nam zrozumieć, kim jesteśmy, opisują nas, wpływają na nasze codzienne decyzje, kierują naszymi działaniami, wyjaśniają, dlaczego w pewnych dziedzinach jesteśmy lepsi od innych.

Ta samoświadomość jest niezwykle istotna dla rozwijania silnych stron, gdyż umożliwia rozpoznawanie własnych talentów, pielęgnowanie ich.

 Talenty opisują nas:

–   Wpływają na nasze decyzje
–   Kierują naszymi działaniami
–   Wyjaśnia, czemu w pewnych dziedzinach jesteśmy lepsi od innych
–   Pomagają nam w filtrowaniu naszego świata

Czy chcesz żyć pełnią życia?

Co to właściwie znaczy? Jak to jest ułożyć swoje życie przy wykorzystaniu swoich mocnych stron?

Ludzie potrzebują siebie nawzajem. Motywacja do bycia wszechstronnym bierze się z błędnego przekonania: „Jeżeli będę relatywnie doby we wszystkim, wówczas nie będę musiał na nikim polegać”. Działanie w ten sposób niekiedy jest łatwiejsze, ale w końcowym rezultacie oznacza niższą jakość osiągniętych wyników. Ostatecznie wiemy, że nie istnieje ktoś taki, jak „wszechstronnie uzdolniona osoba”.

Zrozumienie siebie przez pryzmat swoich talentów pozwala rozumieć i doceniać ludzi wokół siebie.

 

Błędne przekonanie:
Przez naukę każdy może stać się kompetentny niemal w każdej dziedzinie.
Największa przestrzeń do rozwoju każdej osoby to obszar jej słabości.

Kontra: 
Talenty każdej osoby są trwałe i wyjątkowe. Największa przestrzeń do rozwoju każdej osoby to obszar jej najsilniejszych stron.

 

Wszystkie talenty tworzą grupy talentowe – 34 wzory,  najczęściej spotykanych cech ludzkich talentów.

Te 34 cechy nie wyczerpują wszystkich możliwych ludzkich typów osobowości- indywidualne osoby różnią się między sobą na nieskończenie wiele sposobów. To jak 88 klawiszy fortepianu. Za ich pomocą nie można zagrać każdej możliwej nuty, ale używając ich wielu kombinacji można ogarnąć wszystko, od Mozarta po Madonnę.

To samo dotyczy 34 cech talentowych – wykorzystywane inteligentnie i ze zrozumieniem mogą być pomocne w uchwyceniu wyjątkowych cech kształtujących życie każdego człowieka.

Prawdziwa tragedia życia nie polega na tym, że komuś brakuje zdolności, lecz na tym, że nie potrafi wykorzystać tych, które posiada. Benjamin Franklin nazwał zmarnowane talenty „zegarem słonecznym w cieniu”.

3 najważniejsze reguły na udane życie:

 1. Aby jakaś czynność stała się silną stroną, trzeba ją zawsze wykonywać tak samo doskonale, a stąd wynika, że ze stanowi ona przewidywalny element osiągnięć danej osoby. Wykonywanie tej czynności przynosi dodatkowo naturalne zadowolenie.
 2. Nie trzeba dysponować silnymi stronami we wszystkich aspektach pełnionych ról, aby osiągnąć doskonałość. To jak granie kartami, które masz, w najlepszy możliwy sposób.
 3. Doskonałość można osiągnąć wyłącznie poprzez rozwijanie silnych stron, a nie przez walkę ze słabościami. Słabościami należy zarządzić (np. delegować je) a doskonalić solne strony.

Test na silna stronę: zdolności, czy umiejętności są silną stroną tylko wtedy, gdy można jej się w pełni oddać, wykonując ją powtarzalnie, z poczuciem szczęścia i spełnienia.

3 rewolucyjne narzędzia:

 1. Zrozumienie, jak odróżnić swoje naturalne talenty od rzeczy, których można się nauczyć. Rozwinięcie silnej strony w każdej dziedzinie wymaga odrobiny naturalnych talentów. Jeśli coś dla człowieka jest bardzo ważne, to ma on zdolność przystosowanie się  i może stać się lepszym w każdej dziedzinie, ale nigdy nie osiągnie trwałej doskonałości w działaniu. Kluczem do budowania silnej strony jest poznanie dominujących talentów i udoskonalenie ich przez połączenie ich z wiedzą i umiejętnościami.
 2. System identyfikacji dominujących talentów Profil StrengthsFinder: Odkrywa 5 dominujących cech talentów – obszar największego potencjału, który może zmienić się w mocna stronę (rozwój tego zależy od badanego).
 3. Zrozumiały język użyty do opisania talentów:
  Precyzyjny,  umożliwiający  opisanie subtelnych różnic pomiędzy ludźmi.
  Pozytywny.
  Zrozumiały.

Zapraszam na wieczorek „Poznaj swoją naturalną moc” – Joanna Chorąży- certyfikowany trener Formuły Geniuszu®